גל אור - חברה באמנת השירות בישראל
קופון שלנו כבר הורדתם?

באפליקציה שלנו חדשות, טיפים, קופונים, הזדמנויות, מבצעים עונתיים ועוד המון הפתעות. לחצו על הקישור המתאים.

תרשו לנו לגלות לכם סוד של מקצוענים...

הקדימו תרופה למכה! עם חומר דוחה כתמים מן המומלצים על ידי החברות המקצועיות בארץ ובעולם!
NeverWet חומר פלא לשמירה על ספות, שטיחים ומזרונים נקיים. דוחה מים, אבק, לכלוך, נוזלים, ועוד. קראו עוד כאן »

Rust-Oleum-NeverWet-pack-300x174

ליצירת קשר

המדריך המלא לניקוי מזרנים

כאשר אתם מתחזקים מזרן חשוב לדעת איך לנקות אותו בצורה חכמה ונכונה. זה המדריך המלא לניקוי מזרנים. אנשים לא חושבים על כך אבל כל אדם מזיע בלילה ממוצע כמות זיעה שיכולה למלא כוס! זה די מגעיל לחשוב על כך אבל גורם לכם להבין כמה לכלוך אבק וחיידקים נספגים כל יום ביומו בתוך המזרנים שלנו.

מדוע חשוב לנקות מזרנים?

אנו מבלים בשינה כמעט שליש מחיינו. אם היינו יותר מודעים לכך היינו מנקים בצורה קפדנית ויום יומית את המזרן. אבל רוב האנשים מזניחים את ניקוי המזרן. קשה מאוד לנקות מזרן ולכן רוב האנשים מתעצלים לעשות זאת. ברוב המזרנים אין כיסוי שניתן להוריד ולכבס בפשטות. צריך ממש להשקיע בקרצוף המזרן כדי לנקות אותו. רוב האנשים מכסים את המזרן בסדינים ומתעלמים באלגנטיות מכתמים ולכלוכים שהם רואים על המזרן. זה לא בריא ולא הגייני חשוב לנקות את המזרן.

לכלוך רב בתוך המזרן

לא נעים לחשוב על זה ולהודות בזה, אך במזרנים שלנו יש המון לכלוך, שאריות מחומרים שנשפכו ונספגו במזרן. שימוש סביר במזרן גורם לו לפתח פעמים רבות כתמים שונים שאתם מגלים ולא ברור לכם תמיד מאיפה הגיעו. כל מיני לכלוכים, המון אבק, גורמים אלרגניים, כמו קרדית האבק ועוד. חשוב לתחזק מזרן ולשמור עליו נקי. זה חשוב מכל מיני סיבות.

סיבות חשובות לניקוי מזרנים

הסיבה המרכזית היא פשוט שבארץ חמה כמו שלנו, רובינו שוכבים שליש מהיום, לרוב בפיג'מה קצרה על מזרן, שכל מה שמפריד ביניכם לבינו הוא סדין דק. אתם שומרים על ההיגיינה ועל ניקיון גופכם בכל מצב אחר, אז למה להתעלם מהמזרן שצמוד אליכם יותר מכל דבר אחר באופן יחסי במהלך היממה? כאשר אנשים שומעים שצריך לנקות את המזרן הם מעט נבהלים, זאת נראית להם משימה מורכבת. אבל יש רעיונות וטיפים טובים שיהפכו את ניקיון המזרן שלכם לתהליך פשוט קל ונוח.

המדריך המלא לניקוי מזרנים

 

ניקוי המזרן בחברה מתמחה

כדאי כל תקופה גם לנקות את המזרן בחברה ייעודית לניקוי מזרנים. אבל אתם לא חייבים להשלים עם לישון על מזרן מלוכלך ולא מחוטא יש דרכים וטיפים חשובים שיסייעו לכם לנקות ולהבריק את המזרן ולשמור עליו נקי לאורך כל ימי השימוש בו.

חשוב לשאוב את המזרן

טיפ ראשון וחשוב הוא לשאוב מידי פעם את המזרן. גם אם אתם לא מנקים את המזרן ניקיון יסודי אבל שואבים באופן שגרתי משטחים שונים בבית, תוסיפו את המזרן לרשימת הפריטים שאתם רגילים לשאוב. זה יתרום הרבה  לניקיון קבוע של המזרנים שלכם. שאיבה תורמת הרבה לניקיון המזרן. שאיבה אוספת המון אבק, תאי עור מת ועוד לכלוך מסוגים שונים. מומלץ לשאוב את המזרן פעם בשלושה חודשים. אם זה לא ידוע לכם מומלץ כל עונה גם להפוך את המזרן, אז כאשר אתם הופכים את המזרן כדאי גם באותה הזדמנות לשאוב אותו היטב משני צדדיו כדי להוציא ממנו אבק ושאריות לכלוך.

איך לשאוב את במזרן?

בדרך כלל שואבים מזרן בעזרת הצינור שמחובר לשואב. תקפידו שהצינור הזה שיש בקצהו לרוב סוג של מברשת יהיה נקי מאוד. השואב שלכם שואב לכלוכים מכל הבית. צינור שואב עם מברשת לא נקייה יעביר לכלוך למזרן וזה בדיוק הפוך ממה שאתם מנסים להשיג. כאשר אתם שואבים בצורה יסודית את המזרן יוצאים ממנו סוגים שונים של לכלוכים אבק ואלרגנים. מומלץ לשאוב את המזרן לעתים קרובות. אם אתם משתמשים באותו שואב עם אותם חלקים עבור המזרן ועבור שטיחים או משטחים נוספים בבית חשוב להקפיד לנקות כל תקופה את שואב האבק ולחדש אותו כדי שלא יעביר ממקום למקום לכלוך אבק וחיידקים.

רענון המזרן מריחות רעים

עוד תהליך ניקוי עדין שניתן לעשות למזרן הוא רענון המזרן מריחות רעים כמו תהליך של דאודורנט למזרן. אנשים שמשתמשים לאורך זמן במזרן מגלים שיש בו לעתים ריחות לא כל כך נעימים. דרך להפטר מריחות כאלה הוא לפזר אבקת סודה לשתיה על המזרן. להשאיר את הסודה לשתיה על המזרן למשך 30 דקות לפחות, ואז לשאוב את אבקת הסודה לשתיה מהמזרן. אבקת סודה לשתיה הוא דאודורנט טבעי ואם יש ריחות לא נעימים במזרן סודה לשתיה תסייע לנטרל ריחות כאלה.

הורדת כתמים ולכלוכים מהמזרן

גם שאיבה וגם פיזור אבקת סודה לשתיה לא יורידו לכלוכים וכתמים מהמזרן. שיטות אלה הן שיטות יבשות לרענון המזרן. כדי לנקות כתמים ולכלוך יש צורך בחומרי ניקוי ובנוזלים אשר יפרקו את הכתמים והלכלוך במזרן. אז מה לעשות אם יש כתמים ולכלוכים על המזרן? איך להפטר מכתמים ונקודות לכלוך על המזרן?

סוגי לכלוכים על המזרן

יש שלושה סוגים עיקריים של לכלוכים שמגיעים למזרנים שלכם. הסוג הראשון הוא כתמים שעשויים מחלבונים שונים. הסוג השני הוא כתמים שעשויים מחומר שומני והסוג השלישי הוא חומרים המתקראים טאנינים. הכתמים הבולטים ביותר על מזרנים הם כתמי חלבון דוגמאות לכתמי חלבון הם דם, זיעה, קיא, שתן. נשמע לא נעים אבל זאת עובדה שחומרים אלה מגיעים אל המזרן.

הכלל החשוב בטיפול בכתמים

הכלל הכי חשוב בכתמים מכל סוג ועל כל משטח הוא לטפל בכתמים ברגע שהם נוצרים, ככל שיעבור זמן רב יותר כך יהיה קשה יותר להוריד כתם.   מלבד טיפול מיידי בכתמים. שהוא העצה הטובה ביותר לטיפול בכתמים יש הנחיות שונות שיסייעו לכם להתמודד טוב יותר עם כתמים שונים כאשר יש כתם נוזלי על המזרן כדאי להספיג את כל הנוזל שלו קודם כל בעזרת מטלית לחה וסופגת. מטלית מיקרופייבר היא מטלית מתאימה מאוד. חשוב להחזיק תמיד בבית כמה מטליות מיקרופייבר. כי יש להן שימוש מגוון בבית במשימות ניקוי רבות שונות.

להספיג ולא למרוח כתמים על המזרן

לאחר שניגבתם עם מטלית לחה, זה הזמן לקחת מטלית יבשה ולספוג את הנוזלים של הכתם. חשוב לפעול לפי ההוראות האלה. לא לנגב את הכתם ולמרוח אותו עוד יותר על שטח המזרן אלא רק להספיג את הכתם במקום שהוא נוצר ללחוץ בעדינות על מוקד הכתם מבלי למרוח אותו. כך לא תרחיבו את הכתם במזרן אלא להפך תאספו אותו מהמזרן שלכם. הספגה מתנועות מעלה מטה עדינות יאספו את הכתם מהמזרן ותנועות מעגליות ואופקיות ימרחו ויעמיקו את הכתם כך שעדיף תמיד להספיג בעדינות בתנועה מעלה מטה עדינה את הכתם כדי לאסוף אותו מן המזרן.

טיפול בכתמי חומר חלבוני

אם מדובר בכתם שעשוי מחלבון, זכרו שחלבון משנה צורה ומתגבש בחימום לכן אף פעם אל תשתמשו במים חמים או במטלית חמה כאשר אתם מנקים כתם של חומר שעשוי מחלבון. השתמשו במים וחומר ניקוי ששניהם נמצאים בטמפרטורת החדר. אם הכתם נוצר ממש עכשיו יש אפשרות להוריד אותו בצורה שלמה ומושלמת מיד. כדאי לעשות מעין משחה כזאת מסודה לשתיה, מלח ומים ולמרוח את המשחה הזאת של כתם החלבון הטרי. אחרי שהמשחה הביתית הזאת נספגה קצת על אזור הכתם במזרן יש להסיר את המשחה מהכתם לגמרי לא להשאיר חלקים מהמשחה על המזרן. אחר כך לוקחים סמרטוט לח ששאבתם עם מי ברז ותנגבו ותספיגו את אזור הכתם בצורה טובה ויסודית אחרי שניגבתם את האזור עם מטלית לחה תנו לאזור זה במזרון להתייבש טוב, ותבדקו אם הכתם ירד.

מוריד כתמים חזק יותר

אם הכתם לא ירד, יש לנסות שיטה אחרת. ניתן ליצור מסיר כתמים ביתי עוצמתי לבד. קחו מי חמצן וסבון כלים. יחידה אחת של מי חמצן על שתי יחידות סבון כלים ולדלל מעט את התמיסה במים. זה מתאים כמובן למזרנים לבנים. אם המזרן צבעוני זה עלול לפגוע בצבע שלו וזה לא מומלץ. קחו את המשחה ומרחו אותה על הכתם, קחו מברשת שיניים או מברשת קטנה אחרת שאתם לא צריכים ושפשפו בעדינות את הכתם עם משחת הסרת הכתמים הביתית שיצרתם. תנו לתמיסה לשקוע ולעשות את פעולתה על הכתם. חכו מספר דקות ואז נגבו את המשחה הזאת או התמיסה הזאת מהמזרן ונגבו את איזור הכתם עם מטלית לחה בטמפרטורת החדר.

לעבוד עם כתמי חלבונים בטמפרטורת החדר

חשוב תמיד לעבוד בטמפרטורת החדר כאשר מטפלים בכתמים של חלבון ולא עם מטליות חמות או מים חמים כי זה יקבע את החלבון לתוך בד המזרן ויהיה קשה מאוד להוציא ולנקות את הכתם כך מהמזרן. יש חומרי ניקוי לניקוי כתמי חלבונים שמבוססים על פירוק אנזימים. זה כתוב בתכולת החומרים של מסירי כתמים למיניהם.

ניקוי מזרנים

מסירי כתמים אנזימטיים

מסירי כתמים אנזימטיים שמבוססים על אנזימים יכולים להיות יעילים מאוד אבל יש לזכור לגביהם דבר חשוב אחד. יש לעשות שימוש מינימאלי בחומרים חזקים אלה על המזרן, כלומר לקחת כמות קטנה במיוחד של מפרק אנזימטי ולמרוח אותו על המזרן, כי זה יכול לפגוע בסיבים של המזרן. זה גם יכול ליצור צמיחה של עובש וחיידקים במקום שטיפלתם עם מסיר הכתמים על בסיס אנזימטי בכתם לכן אם השתמשתם במסיר כתמים אנזימטי במזרן חכו עד שהמזרן יהיה יבש לגמרי לפני שימוש חוזר. אל תשתמשו במסיר כתמים אנזימטי על מזרן לח, זה מעודד צמיחת עובש ויצירת חיידקים.

ניקוי בעזרת חברת ניקיון

יש חברות ניקיון אשר מנקות את המזרן. גם חברות ניקיון וגם אתם יכולים לנקות מזרן שלם בשתי דרכים. ניתן לעשות ניקוי על ידי קיטור או אדים חמים רק לפני השטח של המזרן או לעשות ניקוי עמוק לכל השכבות של המזרן בעזרת נוזלים וחומרי ניקוי. כאשר עושים ניקוי עמוק בעזרת נוזלים וחומרי ניקוי יש להקפיד ליבש ולהוציא את הנוזלים ששמתם על המזרן כמה שניתן.

למנוע רטיבות במזרן

רטיבות שנשארת במזרן ולא מטופלת ומיובשת יוצרת מצע בעייתי שגורם לריבוי חיידקים ומושבות עובש במזרן. לכן חשוב לייבש היטב מזרן אם ניקיתם אותו ניקוי עמוק בעזרת נוזלים וחומרי ניקוי שונים. ייבוש טוב הוא ספיגה של הנוזלים בעזרת מטלית מיקרופייבר כמה שניתן ואז לשים את המזרן בשמש לייבוש מלא ואיכותי. אנשים רבים חוששים ונמנעים מהרטבה עמוקה של המזרן שלהם. יש הצדקה להרטבה עמוקה של המזרן ולניקוי עמוק כזה רק אם יש לכם מזרן מלוכלך מאוד שיש עליו הרבה כתמים וחשוב לכם להמשיך ולהשתמש בו.

ייבוש יסודי של המזרן בשמש

יש גם חברות ניקוי מזרנים שמבצעות ניקוי עמוק של מזרנים בעזרת נוזלים הן גם דואגות לרוב ליבש היטב את המזרנים אחרי ניקוי בנוזלים. ייבוש טבעי בשמש של המזרנים הוא הטוב ביותר. השמש מחטאת ומנקה את המזרנים לאחר ניקוי בנוזלים.

פעולות המסייעות לשמור על המזרן

מעבר לשני סוגי ניקוי עמוקים אלה, יש פעולות שונות נוספות שיסייעו לשמור על המזרן שלכם. אחת מהן הוא לשנות את כוון המזרן של כמה חודשים, נכון במיוחד לעשות זאת כל עונה חדשה, כאשר תנאי מזג האוויר משתנים. זאת הזדמנות נכונה לשנות את כוון המזרן. אם אתם שני אנשים שישנים על מזרן זוגי יש ביניכם הבדלים של מבנה ומשקל ולכן כל אחד משני בני זוג עושים בלאי שונה למזרן, ולכן חשוב לסובב את המזרן פעם בעונה גם סביב עצמו וגם לצד השני כל תקופה מסוימת.

שינוי מיקום המזרן לשמירה עליו

זה אולי נשמע קשה אבל זה ממש לא קשה לסובב את המזרן, זה לוקח פחות מדקה לסובב את המזרון וזה תורם הרבה לשלמות ולמצב טוב של המזרן לאורך זמן. אם השקעתם במזרן טוב לאורך זמן. אם השקעתם במזרן טוב חשוב לתת לו תחזוקה טובה כדי שתיהנו ממנו לאורך זמן. כל מזרן ישמר טוב יותר אם תסובבו אותו כל עונה סביב עצמו וכן תהפכו אותו לכוון השני..

ניקוי מזרן זוגי

לא לשפוך נוזל על מזרנים

עוד טיפ חשוב שכבר הוזכר כאן אך יש להדגיש אותו שוב כי הוא מפתח עקרוני מאוד, לתחזוקה של מזרנים, הוא לא לשפוך נוזל על מזרנים נוזל! נוזל הוא אויב גדול של שלמות ושרידות המזרן. כמה שתשמרו על המזרן שלכם יותר כך הוא יחזיק ויישמר לאורך זמן. אם אתם מנקים כתמים  ללחוץ בעדינות על הכתם במטלית לחה בלבד. כך תפרסו הרבה פחות את המזרן כאשר אתם משתדלים לנקות אותו מכתמים אשר הצטברו עליו.

איך בכל זאת לייבש מזרן שנרטב

נשאלת השאלה איך ליבש מזרן שנרטב? אם המזרן כבר נרטב למרות כל הניסיונות שלכם שהוא לא יירטב יש דרכים שונות לייבש אותו לשים את המזרן בשמש זאת הדרך הטובה ביותר… השמש לא רק מיבשת אלא גם מחטאת את המזרן. ניתן גם להשתמש במאווררים ובמזגן כדי לייבש את המזרן. ניתן להפעיל מאוורר בחדר שפונה אל המזרן כדי לסייע למזרן להתייבש. ניתן גם להפעיל מזגן בחדר הוא מיבש את האוויר ומיבש לחות בתוך המזרן. אם יש לכם בשואב האבק אפקט של מפוח או הוצאת אוויר ניתן להשתמש בפונקציה הזאת גם כדי לייבש את המזרן חשוב מאוד אף פעם לא לישון על מזרן שהוא לא יבש לגמרי זה לא בריא וגם מקלקל מאוד את המזרן.

שימוש במגני מזרן

טיפ חשוב  לשמור על חיי המזרן הוא להשתמש במגן מזרן. כך גם אם נשפכים נוזלים או כתמים על מגן המזרן הרי המזרן עצמו נשאר נקי ומוגן. ולכן מגן מזרן הוא פתרון מעולה למי שיודע  שאצלו יש כתמים רבים או במיטות של ילדים לדוגמא אצל אנשים רבים מגן המזרן נראה מלוכלך וחבוט אבל המזרן עצמו נראה ממש חדש. כך ניתן לשמור טוב יותר על המזרן. הרבה יצרנים של מזרנים ממליצים לרכוש מגן מזרן כדי לשמור על המזרן נקי ויפה.

ניקיון המזרן בחומרים ביתיים

חשוב גם להקפיד על ניקיון הכריות ועל כל כלי המיטה כך גם המזרן נשמר נקי, ורענן יותר. יש מי שמנקה את המזרן עם חומץ ואבקת כביסה ויש מי שמנקה את המזרן עם סודה לשתיה. ניתן גם לנקות את המזרן עם חומר ייעודי קנוי, חשוב להקפיד בכל אחד מהחומרים האלה לא להרטיב מידי את המזרן בתהליך הניקוי וליבש את המזרן היטב לאחר הניקוי. אם תקפידו על תחזוקה נכונה למזרן ועל סיבוב המזרן כל עונה, המזרן ישמר ויוכל לשרת אתכם לאורך זמן. כך גם אתם תבלו שליש מחייכם בשינה על מזרן נקי נעים שמריח טוב ללא לכלוך וללא כתמים. אם יש לכם שאלות נוספות או התלבטויות. תוכלו להתקשר ולהתייעץ עמנו בנושא של ניקיון מזרנים ונשמח לסייע ולייעץ לכם בתחום זה.

ואם יש לכם עוד שאלות

שאלה: מדוע חשוב לנקות מזרנים?

תשובה: זה לא פשוט לנקות מזרן. את רוב זמננו אנחנו מבלים על המזרן שמתלכלך, לכן חשוב מאוד להקפיד לנקות את המזרן מכיוון שהכתמים הללו יכולים לגרום למזרן להסריח ולעלות עובש. בנוסף גם אבק שנדבק למזרן יכול לגרום להתקפי אלרגיה.

שאלה: למה חשוב לשאוב את המזרן?

תשובה: כמו שאמרנו, אבק מצטבר במזרן ובנוסף לזה גם לכלוך. לכן חשוב מאוד להתמיד ולשאוב את המזרן כל כמה זמן כדי להימנע מצטברות של אבק ולכלוך על המזרן. אבק זה עלול לגרום לאלרגיות וחוסר נוחות בזמן השינה. מומלץ לעשות את זה כמובן בצורה מקצועית עם בעל מקצוע שניתן למצוא פה בגל אור, בעלי המקצוע הטובים ביותר.

שאלה: האם כדי לי לנקות את המזרן עם ספוג?

תשובה: לא מומלץ בכלל! הספוג עלול לגרום לכתמים להימרח על המזרן. לכן חשוב לנקות את הכתם עם מתלית לחה ואז לייבש עם מתלית ייבשה. כמובן שעדיף לתת לבעל מקצוע לעשות את זה!

שאלה: כיצד ניתן לשמור על המזרן לאורך זמן?

תשובה: חשוב להפוך אותו כל כמה זמן וכמובן לשאוב ממנו את האבק. לא מומלץ לאכול ולשתות על המזרן כדי להימנע מכתמים לא רצויים. כמובן שכדי להימנע גם מבעלי חיים שלא יעלו על המיטה.

ליצירת קשר מהיר, נשמח לענות על כל שאלה